Jak ustalić koszty podatkowe związane ze sprzedażą ZCP
Gdy w skład zbywanej zorganizowanej części przedsiębiorstwa wchodzą środki pieniężne w walucie polskiej, ich wartość nominalna stanowi koszt uzyskania przychodów dla zbywcy.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 25 lipca 2023 r. (II FSK 131/21).
Podatnik sprzedał zorganizowaną część przedsiębiorstwa (ZCP). W jej skład wchodziły m.in. środki pieniężne na rachunku bankowym. Wycena ZCP dokonana przez strony transakcji obejmowała zarówno zdolności gospodarcze przedsiębiorstwa, jak i wartość składników majątkowych ZCP, tj. jej aktywów (w tym środków pieniężnych).
Spółka spytała, czy na wartość kosztu uzyskania przychodu związanego ze sprzedażą ZCP składa się wartość nominalna środków pieniężnych wchodzących w jej skład. Zdaniem spółki odpowiedź na to pytanie powinna być twierdząca. Zaliczenie środków pieniężnych do ZCP było bowiem przejawem staranności gospodarczej – wypracowywania przez ZCP zasobów pieniężnych i zachowania ich w majątku, co gwarantowało przyszłą działalność jednostki. Inna teza tworzyłaby skutek sprzeczny z ratio legis definicji ZCP. Ma być to jednostka zdolna do samodzielnej działalności gospodarczej, co wymaga zaliczenia do niej m.in. środków pieniężnych. Organ nie zgodził się ze stanowiskiem spółki, twierdząc, że kosztem uzyskania przychodów w myśl art. 15 ust. 1 ustawy o CIT może być tylko koszt poniesiony. Natomiast spółka nie jest w stanie wykazać, że na zgromadzenie tych środków poniosła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta